Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka nie jest czynnością wymagającą specjalnych umiejętności i można sobie z tym poradzić samodzielnie. Mamy kilka sposobów do wyboru, każdy sposób jest dobry i należy wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Zanim przeczytasz jak zmierzyć rozmiar pierścionka, przed rozpoczęciem pomiaru i doborem rozmiaru powinno się mieć na uwadze kilka rzeczy:

– Pierścionek jest wykonany z metalu, więc może zmieniać swój rozmiar zależnie od pory roku, a w niektórych przypadkach kwestia minimetrów może mieć znaczenie i decyduje o komfortowym noszeniu pierścionka. Także latem palce mogą być bardziej spuchnięte, również zależnie od naszej kondycji rozmiar palca może się zmieniać, dlatego należy uwzględnić bezpieczny zapas podczas określania rozmiaru: rozmiar nie może być „na styk”.

– Palce mogą być nieznacznie grubsze na stawach, więc są to jedyne miejsca, gdzie pierścionek może przechodzić „na styk”. Należy to uwzględnić przy dobieraniu rozmiaru pierścionka oraz znaleźć najszersze miejsce naszego palca, przez które powinien przejść pierścionek, zależnie od miejsca, w którym chcemy go nosić.

– Przy zakładaniu pierścionka ma znaczenie jego szerokość: im szerszy pierścionek, tym większy zapas powinniśmy uwzględnić przy rozmiarze docelowym. Jeśli pierścionek ma szeroki rozstaw, najlepiej jest dodać pół rozmiaru więcej do rozmiaru, który byśmy normalnie wybrali.

Sposób 1 – Pomiar pierścionka u jubilera

Jest to metoda dla tych, którzy nie mają możliwości bądź nie są pewni czy będą w stanie dokonać właściwie pomiaru i wolą, aby pomiar został przeprowadzony przez jubilera. Właściwie każdy zakład jubilerski oferuje takie usługi, czasami również bezpłatnie. Jeśli chcemy mieć pewność, że pomiaru dokonano prawidłowo, można też skorzystać z usługi więcej niż jednego jubilera, jednak dobry zakład z pewnością najlepiej pomoże nam wybrać odpowiedni rozmiar pierścionka.

Dostępne będą prawdopodobnie dwie metody pomiaru:

– Za pomocą specjalnych jubilerskich pierścieni do pomiarów.

– Przez pomiar pierścionka, który pasuje na nasz palec i z którym czujemy się komfortowo. W tym przypadku należy przyjść z takim pierścionkiem, a jubiler dokładnie go zmierzy i określi jego rozmiar.

Obie metody są szybkie i dostępne dla każdego oraz wymagają żadnej wiedzy i umiejętności.

Sposób 2 – Wykonanie samodzielnie pomiaru odpowiedniego pierścionka

Jedną z metod na samodzielne przeprowadzenie pomiaru jest sprawdzenie rozmiaru jednego z pierścionków, który już mamy, pasującego na nasz palec. W tym celu musimy zmierzyć jego wewnętrzną średnicę.

Zanim rozpoczniemy mierzenie, należy się upewnić czy biżuteria nie uległa uszkodzeniu, ponieważ pierścionki są szczególnie podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nasz pierścionek nie ma idealnie kolistego kształtu, nie należy dokonywać jego pomiaru, bo odczyt będzie fałszywy. Aby to sprawdzić, należy pierścionek zmierzyć w wielu miejscach, i wszystkie wyniki muszą być identyczne. Ciekawym sposobem na sprawdzenie kolistości naszego pierścionka jest przyłożenie go do szablonu, który można wydrukować z tej strony. Sprawdzimy, czy nie jest wygięty i przy okazji potwierdzimy jego rozmiar. Należy zwrócić jedynie uwagę czy wzorcowy centymetr na podziałce odpowiada centymetrowi w rzeczywistości.

Narzędziem, którym najlepiej zmierzymy średnicę pierścionka jest suwmiarka: prosty przyrząd służący między innymi do mierzenia wewnętrznych i zewnętrznych średnic różnych obiektów. Szczególnie warte uwagi są suwmiarki z wyświetlaczem, pokazują nam wynik z dokładnością do setnych części minimetra, a kosztują około 35 złotych.

Na podstawie zmierzonej średnicy należy dobrać rozmiar, który znajduje się w tabeli na końcu tego artykułu.

Sposób 3 – Pomiar za pomocą wydrukowanego szablonu

Szablony tego typu można znaleźć w wielu miejscach w internecie, przykładowy szablon można pobrać z linku poniżej ze strony firmy APART. Należy pamiętać, aby sprawdzić na podziałce poniżej czy skala wydrukowanego szablonu jest zgodna z rozmiarami w rzeczywistości tzn. czy 1 centymetr na podziałce odpowiada rzeczywistemu 1-centymetrowi.

Aby skorzystać z tej metody musimy mieć pierścionek, który pasuje na nasz palec. Po wydrukowaniu należy przyłożyć pierścionek do szablonu tak, aby jego wewnętrzna linia idealnie pokrywała się z którymś z dostępnych rozmiarów. Jest to też bardzo dobry sposób na to, by sprawdzić czy nasz pierścionek nie jest pokrzywiony.

LINK DO SZABLONU

Sposób 4 – Pomiar za pomocą wstążki lub paska papieru

Jeśli nie mamy pierścionka, który na nas pasuje i nie chcemy iść do jubilera, można dokonać pomiaru bez żadnych dodatkowych narzędzi jak np. suwmiarka i drukarka. Pomiaru dokonujemy poprzez przyłożenie paska papieru lub wstążki do palca w najszerszym miejscu, owijając go, i zaznaczając miejsce, gdzie kończy się obwód. Po rozwinięciu paska mierzymy obwód linijką lub miarką i z tabeli poniżej dobieramy rozmiar.

Jest to najmniej dokładna metoda i należy uwzględnić przy niej pewien margines błędu przy dobieraniu rozmiaru. Jeśli zrobimy to dokładnie, pozwoli nam to na wybór takiego rozmiaru, którego noszenie będzie komfortowe. Jeśli nasz obwód jest na granicy dwóch rozmiarów, należy wybrać ten większy rozmiar.

Pin It on Pinterest

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.