Rodzaje zapięć w kolczykach

Z artykułu poznasz najpopularniejsze rodzaje zapięć w kolczykach, dowiesz się także, na co należy zwrócić uwagę dobierając odpowiednie zapięcie. Główne typy zapięć to bigle i sztyfty, można również spotkać się z zapięciami nietypowymi lub kombinacjami wielu z nich, dlatego można natrafić na bardzo zróżnicowane rodzaje zapięć kolczyków. Czasami rodzaj bigla decyduje nie tylko o tym, jak kolczyki będą wyglądać, ale także czy będą dla nas wygodne, dlatego warto zapoznać się typami zapięć kolczyków oraz poznać ich wady i zalety.

Bigiel otwarty

 

bigiel-otwarty

Najpowszechniej spotykany rodzaj zapięcia do kolczyków. Kąt zagięcia bigla może być różny, a w niektórych przypadkach jak jest zbyt mały, przez co kolczyki mogą wypaść z ucha. Jeśli nie jesteśmy pewni tego zapięcia, można je delikatnie nagiąć, bo jest zazwyczaj zrobione z miękkiego metalu podatnego na wielokrotne odkształcanie. Jeśli uprawimy sport lub inne aktywności może być to niewystarczające, można się wtedy zdecydować na biżuterię z mieszanym zapięciem, czyli otwarty bigiel zabezpieczony sprężynką, który również dobrze wygląda.

Zamknięcie typu sztyft

 

Popularna forma zapięcia, obecna najczęściej w kolczykach typu „wkrętki”. Zapięcie to ukryte jest w całości w uchu, dlatego nie widać go na zewnątrz. Ze względu na specyfikę tego zapięcia, nadaje się ono zazwyczaj do lekkich kolczyków, ale także masywniejsze kolczyki wiszące z zapięciem otwartym mogą występować w wersji z zapięciem na sztyft. Służy ono wtedy jako dodatkowe zabezpieczenie, a kolczyki takie nie spadną z ucha w żadnej sytuacji.

Sztyfty najlepiej się sprawdzają z niewielkimi kolczykami z cyrkoniami i kulkami. O ile takie kolczyki ciężko przez przypadek zerwać z ucha, może pojawić się problem ze zgubieniem zapinki od kolczyków tzw. baranków: jest to element występujący oddzielnie od kolczyka i nie jest jego integralną częścią. Z drugiej strony zawsze możemy je wymienić, jeśli ulegną uszkodzeniu lub zagubieniu. Zatyczki występują we wszelkich odmianach i kolorach, np. sylikonowe nie uwierają też najczęściej w ucho i można bez problemu spać z takimi kolczykami. Szczególnie wygodne są baranki metalowe, z dużym sylikonowym płaszczem. Warto zamienić nasze standardowe zapięcie kolczyków na tego typu.

Bigiel otwarty typu rybka

 

Jest to prosty bigiel otwarty, jednak o kształcie trochę innym od zwykłego bigla otwartego. Końcówka jest znacznie dłuższa, a na szczycie zapięcie jest bardziej stożkowate, dzięki czemu kolczyki takie są znacznie mniej narażone na zsunięcie się z ucha niż normalny bigiel otwarty. Są najczęściej stosowane do pojedynczych kamieni, w połączeniu z nimi kolczyki z takim biglem wyglądają bardzo elegancko.

Bigiel zamknięty prosty

 

Są to tradycyjne bigle w kształcie „pętelki”, wyglądem przypominające bigle otwarte jednak posiadają na końcu zamknięcie, dzięki czemu nie mają wad tych pierwszych. Dzięki minimalistycznej formie nie odciągają uwagi od zawieszki.

Bigiel zamknięty (angielski)

 

Ten typ zapięcia w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny, ponieważ są to zapięcia bezpieczne i wygodne w noszeniu. Są one mniejsze od bigli otwartych i nie sprawiają niektórych problemów, które występują w przypadku sztyftów. Kolczyki takie tak samo, jak te z biglami otwartymi i sztyftami, przekłada się przez dziurkę w uchu i zapina ruchomym zapięciem na zawiasie.

Czasem mogą pojawić się problemy z elastycznością zapięcia po wielokrotnym zdejmowaniu i zakładaniu takich kolczyków, w takim przypadku trzeba delikatnie odgiąć lub nagiąć zapięcie by znowu działało prawidłowo. Jeśli podczas zapinania kolczyka słyszymy „kliknięcie”, oznacza to, że kolczyk jest on założony prawidłowo. Ich główną zaletą jest to, że jest je znacznie łatwiej zapiąć w przeciwieństwie do sztyftów, gdzie może pojawić się problem trafienia małą zatyczką w dziurkę.

Bigiel typu otwarty łańcuszek

 

Bardzo często spotykany w kolczykach dla dzieci. Łańcuszek jest przeciągany przez ucho, a część ozdobna na drugim końcu łańcuszka blokuje się na uchu, dzięki czemu kolczyki takie są wygodne, i nie ma ryzyka, że spadną z ucha. Nie da się nimi także przypadkowo o coś zawadzić oraz nie sprawiają również problemów podczas spania.

Pin It on Pinterest

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.